Twitter Retweet Ne Demek Nasıl Yapılır?

Twitter Retweet Ne Demek Nasıl Yapılır?

 

Retweet, dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Twitter platformunda kullanılır. Sosyal medya kullanıcılarının hayatına Twitter ile yerleşen bu terim, her sosyal platformunda farklı tanımlar ile ifade edilir. Yeniden tweetleme anlamına gelen terim, Twitter kullanıcısının paylaştığı herhangi bir gönderinin kendi ya da başkası tarafından paylaşılması anlamına gelir. Gönderinin yeniden paylaşılması ile gönderiyi ilk paylaşan hesabın ismi de çıkar.

 

Retweet sayesinde pek çok hesap daha çok kullanıcıya ulaşır, hesabın sayfa reklamları yapıldığı gibi takipçi sayıları da artabilir. Bu seçenek özellikle tanınmak isteyen hesaplar için önem taşır ve bir anlamda reklam niteliği anlamına gelir. Milyonlarca kullanıcıya ulaşılmanın mümkün olduğu bu özellik, takipçi artırmak ya da bir konuya dikkat çekmek için özellikle tercih edilir.

Twitter’da Retweet Ne Demek

 

İngilizce yeniden paylaşım anlamına gelir. Retweet yapıldığında paylaşımı, hesabın takipçileri dâhil paylaşımı yapan hesabın tüm takipçileri de gönderiyi görür. Bir gönderi için sınırsız şekilde paylaşım hakkı olsa da Twitter son 100 tweetleri gösterir.

Her güncellenen ve gelişen platformlar gibi Twitter’da zaman geçtikçe kendini geliştirmiştir. Önceleri sadece var olan gönderi yorum yapılmadan sadece tekrar paylaşılabiliyordu. Günümüzde uygulamanın gelişmesi ile yorum da eklenebilir hale geldi. Bu gelişme ile de ilk tweet esas alınır ve eklenen yorum ile paylaşılır. 

Başka hesapların paylaşımları dâhil kişi, kendi tweetlerini de tekrar paylaşabilir. Paylaşımlar, 2 şekilde yapılır. Kişi, paylaşıma yorum ekleyebilir ya da olduğu gibi yorum eklemeden paylaşır.

 

Neden Retweet Yapılamaz

 

Sosyal medya, pek çok farklı görüşteki insanın bulunduğu bir mecra olduğundan bir paylaşım birini mutlu ederken başka biri hoş gelmeyebilir. Farklı görüşler nedeni ile herkes gönderilerinin tekrar paylaşılmasını istemeyebilir. Bu nedene bağlı olarak Twitter, kullanıcılarına gizli hesap seçeneği de sunar.

Gizli hesap seçeneği aktif olan hesapların gönderilerinde tekrar paylaşım butonu bulunmaz ve takipçiler, bu gönderileri paylaşamaz. Bazı hesaplar korumalı olur ve hesabın korumalı olması yanında kilit resmi olması ile anlaşılır. Korumalı hesabın tweetleri ana sayfada görülür; ancak tweetler tekrar paylaşılamaz.